Víte, že

Víte, že.... (27) aneb o jahodách

10. června 2015 v 15:39 | Včelka
Plody lesních jahod sbírali už naši předci v neolitu. Počátky pěstování jahodníku datujeme do 14. století v jižní Francii. Avšak velkoplodé jahody se objevují až od 18. století, kdy se začalo s jejich křížením.

Jahodník

V léčitelství je užívá planý jahodník a to zejména jeho listy, ale i kořeny a plody. Námi pěstovaná jahoda obsahuje ale také velké množství zdraví cenných látek. Má nejvyšší obsah manganu ze všeho našeho domácího ovoce. Mangan je nutný pro dobrou funkci enzymů látkové výměny. Dále obsahují vysoké množství kyseliny salicylové, která má protizánětlivé účinky a pomáhá tak při artritidě.

Víte, že.... (26) aneb o ředkvičkách

3. května 2015 v 11:35 | Včelka
Nastal nám čas, kdy už dozrávají ředkvičky a proto si o nich něco málo povíme :)

Do Evropy se ředkvičky dostaly poměrně pozdě, ale již ve starém Egyptě byly hojně využívány. Staří Egypťané je dokonce používali jako platidlo, ředkvičky tvořily část platu dělníků, kteří stavěli pyramidy.

Typicky štiplavá chuť je díky obsahu hořčičných olejů. Pokud je obsah hořčičných olejů nízký, chuť ředkviček bývá mdlá. Toto může být ovlivněno i způsobem pěstování. Avšak právě tyto hořčičné oleje mají léčivé vlastnosti. Při kontaktu se sliznicemi lidského těla totiž hubí viry, plísně a bakterie.

Zdroj obrázku ZDE

Víte, že.... (25) aneb o grapefruitu

13. prosince 2014 v 14:59 | Včelka
Grapefruit byl v Evropě dlouho velkou neznámou. Byl objeven až v 17. století na Barbadosu a říkalo se mu Citrus paradisi.

Zdroj obrázku ZDE

Ač je grapefruitu přisuzováno velké množství léčivých účinků, nepatří mezi zrovna oblíbené ovoce. Za jeho neoblíbeností stojí hlavně vysoký obsah chininu, který způsobuje hořkou chuť grapefruitu. Ale právě chinin je velmi účinnou přírodní látkou, která pomáhá v boji proti chřipkovým onemocněním.

Neméně zanedbatelný je pak vysoký obsah vitaminu C, což z grapefruitu dělá přímo protichřipkovou bombu. Grepy dále obsahují vysoké množství kyseliny listové a lykopenu, což je karotenoid se silnými antioxidačními účinky.

Grapefruitová semínka obsahují antibiotické a fungicidní látky a extrakt z těchto semínek se pak využívá v boji se širokým spektrem bakterií, virů a plísní.

Víte, že.... (24) aneb o zázvoru

8. listopadu 2014 v 13:49 | Včelka
Zázvor pravý je vyšlechtěná rostlina, která se volně v přírodě nevyskytuje. Využívání zázvoru v léčbě je inspirováno především zkušenostmi z indické arjuvédy.

Léčivé účinky zázvoru jsou opravdu široké a nejznámější využití je nejspíše jako prevence v období chřipek a rýmy a i v případě onemocnění je zázvor velmi užitečným pomocníkem. Zázvor má totiž silné antibakteriální a antivirotické účinky. Díky tomu lze také zázvor bez obav skladovat, protože ani po několika týdnech v ledničce se neobjeví žádná plíseň.

Zdroj obrázku ZDE

Dále se využívá při poruchách trávicího ústrojí, protože zvyšuje tvorbu trávicích šťáv a neutralizuje kyseliny. Zmírňuje dyspeptické potíže (pocit plnosti, těžkosti, říhání, pálení žáhy, nadýmání a plynatost).
Je ovšem nutné si dávat pozor na množství zázvoru, protože zázvorové hořčiny jsou poměrně dost silné. Pozor si také dejte na užívání zázvoru při vředových onemocněních žaludku, dvanáctníku, střev a podobně. V těchto případech se konzumace zázvoru silně NEDOPORUČUJE.

Analgetické a protizánětlivé účinky pomáhají snižovat bolest například při zánětech kloubu nebo při svalových křečích. Zázvor je také účinný při astmatu a při vysokém krevním tlaku. Zabraňuje srážení krve a snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Silné antioxidační účinky pomáhají zpomalovat proces stárnutí. Podle některých výzkumů dokonce zpomaluje proces rakoviny, zejména rakoviny vaječníků či slinivky břišní.

Víte, že.... (23) aneb o malinách

1. října 2014 v 22:16 | Včelka
Maliník s jeho plody je velmi užitečná rostlina. Listy maliníku se hodí do různých čajových směsí a červené barvivo malin je cenným zdrojem antioxidantů, které jsou vhodné k prevenci civilizačních chorob. A to se v dnešní době celkem hodí, ne? Obecně všechny lesní plody jsou vhodné k léčbě a prevenci nemocí, které jsou důsledkem působení volných radikálů. Mimo antioxidantů obsahují také vysoké množství vitamínu A a C.

Maliny. Zdroj obrázku ZDE

Maliny, stejně jako borůvky, jsou vhodné pro lidi s unavenýma očima. Červené barvivo malin a vitamín A bojují proti degenerativím změnám očí, především proti šerosleposti a zákalům. Čerstvé maliny snižují hladinu cukru v krvi a jsou proto vhodné k léčbě cukrovky. Pomáhají také proti diabetické retinopatii, která je sekundárním projevem cukrovky.

Víte, že.... (22) aneb o rakytníku

25. února 2014 v 6:59 | Včelka
Rakytník je velkým zdrojem vitamínů a biologicky aktivních látek.

Je to dvoudomý trnitý keř, jehož plody jsou těsně přisedlé oranžové bobulky. Nové odrůdy již byly vyšlechtěny bez pichlavých trnů, které znemožňovaly sklizeň a mají mnohem větší plody než původní keře. Jelikož se jedná o dvoudomý keř, je třeba vždy vysadit minimálně dvě rostlinky, samčí a samičí.

Rakytník, zdroj obrázku ZDE

Léčivé látky obsahuje celá rostlina, ale nejčastěji se používají právě plody rakytníku. Plody obsahují nejvíce léčivých látek těsně po dozrání na začátku podzimu. Déšť a mrazy snižují obsah léčivých látek v rostlině.

Víte, že.... (21) aneb o limetkách

2. února 2014 v 21:24 | Včelka
Limetky jsou blízkými příbuznými citrónů, jejich plody jsou ale menší, sladší. neobsahují žádné pecky a jsou mnohem aromatičtější.

Limetky, zdroj obrázku ZDE

Z kůry limetek se získává olej, který se používá k výrobě parfémů a také má léčivé účinky. Limetková vůně dezinfikuje vzduch a má antibakteriální a antivirové účinky.
Působí také antidepresivně, podporuje koncentraci a pomáhá proti únavě. Podporuje trávení a má výrazné detoxikační účinky.

Obsahuje vysoké množství vitaminu C, což ji předurčuje k tomu, že ji lze využívat při nachlazení a chřipkách.

A já bych ještě doplnila, že limetky se krásně hodí do mnoha koktejlů :)
Návod na limetkovou očistnou kúru naleznete ZDE v mém článku

Recept na koktejl s limetkou naleznete ZDE (Mojito)


Víte, že.... (20) aneb o fíkách

20. ledna 2014 v 12:20 | Včelka
Fíkovníky jsou údajně první rostliny, které byly pěstovány. Na Blízkém východě byly objeveny zuhelnatělé zbytky fíků, které byly staré více než 11 000 let.

Zdroj obrázku ZDE

Čerstvé fíky mají sladkou chuť a velkou výživovou hodnotu. Obsahují bílkoviny, velké množství draslíku, vlákniny, vitamínů a jednoduchých cukrů, které je tělo schopno rychle vstřebat. Jsou tedy mimo jiné rychlým zdrojem energie.

Sušením fíky ztrácejí až 80% vody a stoupá tak obsah sacharidů.

Víte, že.... (19) aneb o dýni - dýňová semínka, dýňový olej

18. září 2013 v 7:00 | Včelka
Nejcennější částí z dýně jsou semena, která jsou zdrojem zinku, nenasycených mastných kyselin, vitaminu A a E a kyseliny listové.

Konzumace dýňových semen pomáhá regeneraci pokožky, vlasů a nehtů. Pozitivně působí na trávicí trakt a na krevní oběh. Neméně významný je i účinek na svalovinu svěračů močového měchýře, je vhodný k prevenci a léčbě zvětšené prostaty.

Dýně

Víte, že.... (18) aneb o dýni - dýně, dýňová šťáva

16. září 2013 v 18:11 | Včelka
Původním domovem dýně byly teplé oblasti Střední a Jižní Ameriky, odtud se rozšířily do Evropy a dalších světadílů.
Postupně byly vyšlechtěny odrůdy s plody, které vážily desítky kilogramů, ale i odrůdy s plody menšími, jako jsou například dýně hokaido.

Protože dýně jsou z více než 90 procent tvořeny vodou, ale zároveň obsahují velké množství vlákniny, jsou ideální pro detoxikační a odtučňovací kúry.

Dýně
 
 

Reklama

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU! Budu ráda, když se sem vrátíte ;)