Víte, že.... (24) aneb o zázvoru

8. listopadu 2014 v 13:49 | Včelka |  Víte, že
Zázvor pravý je vyšlechtěná rostlina, která se volně v přírodě nevyskytuje. Využívání zázvoru v léčbě je inspirováno především zkušenostmi z indické arjuvédy.

Léčivé účinky zázvoru jsou opravdu široké a nejznámější využití je nejspíše jako prevence v období chřipek a rýmy a i v případě onemocnění je zázvor velmi užitečným pomocníkem. Zázvor má totiž silné antibakteriální a antivirotické účinky. Díky tomu lze také zázvor bez obav skladovat, protože ani po několika týdnech v ledničce se neobjeví žádná plíseň.

Zdroj obrázku ZDE

Dále se využívá při poruchách trávicího ústrojí, protože zvyšuje tvorbu trávicích šťáv a neutralizuje kyseliny. Zmírňuje dyspeptické potíže (pocit plnosti, těžkosti, říhání, pálení žáhy, nadýmání a plynatost).
Je ovšem nutné si dávat pozor na množství zázvoru, protože zázvorové hořčiny jsou poměrně dost silné. Pozor si také dejte na užívání zázvoru při vředových onemocněních žaludku, dvanáctníku, střev a podobně. V těchto případech se konzumace zázvoru silně NEDOPORUČUJE.

Analgetické a protizánětlivé účinky pomáhají snižovat bolest například při zánětech kloubu nebo při svalových křečích. Zázvor je také účinný při astmatu a při vysokém krevním tlaku. Zabraňuje srážení krve a snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Silné antioxidační účinky pomáhají zpomalovat proces stárnutí. Podle některých výzkumů dokonce zpomaluje proces rakoviny, zejména rakoviny vaječníků či slinivky břišní.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU! Budu ráda, když se sem vrátíte ;)