Víte, že.... (12) aneb o kávě - Fakta a pověsti

5. prosince 2012 v 14:30 | Včelka |  Víte, že
Káva byla oblíbená už před několika sty lety a dodnes se vypráví legendy o tom, jak káva přišla na svět.
Nejrozšířenější legendou je asi ta o jemenském pastevci koz Kaldim. Kaldi si všiml neobvyklého nabuzení v jeho stádě v době, kdy se mělo klidně pást. Zjistil, že na pastvině rostou malé červené bobule na keři a rozhodl se je také ochutnat. Ihned po ochutnání cítil příval energie. Jeho zkušenost se rychle rozšířila i do blízké školy koránu, kde islamský duchovní bobule vyzkoušel, aby udržel pozornost žáků.
Toť vše o legendě, jak přišla káva na světSmějící se

Zdroj obrázku ZDE


Kávovník je původem z Etiopie a z východního pobřeží Afriky na mysu Guardufui (Somálsko). Jeho rozšiřování a rozmnožování ale začalo na území dnešního Jemenu. V té době patřil Jemen se svým přístavem Mocha k nejrušnějším obchodním střediskům. Podle některých pramenů se v Jemenu začala pěstovat káva už v roce 575. V 15. století už bylo pěstování kávy velmi rozšířeno, ale Arabové si své tajemství velmi hlídali.

Pokud se z plodu kávovníku odstraní dužnaté oplodí, vnitřní oplodí a vnější osemení, semena již nemohou klíčit. A pouze v tomto stavu se káva směla z Arábie (dnešního Jemenu) vyvážet.
Z Etiopie a Somálska se káva dostala do Arábie s přesunem otroků.

Na počátku 17. století soupeřili němečtí, francouzští, italští a holandští obchodníci o to, kdo zavede pěstování kávy ve svých koloniích. Nejúspěšnější byli Holanďané, když se jim roku 1616 podařilo propašovat několik rostlin přes Mochu do Holandska. A tak se začala roku 1658 pěstovat káva na Srí Lance.
Holanďané také rozšířili pěstování kávy na Sumatru a Celebes, takže se Indonésie stala nevvýznamnějším vývozcem kávy na světě. I dnes Indonésie zaujímá významné místo ve vývozu kávy.

Zdroj obrázku ZDE
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU! Budu ráda, když se sem vrátíte ;)