Kréta - Pevnost Gramvousa a modrá laguna Balos

21. září 2012 v 7:00 | Včelka |  Kréta
Gramvousa

Na pevnost Gramvousa se pluje zálivem Kissamos. Pevnost se nachází na západní části poloostrova Gramvousa. Sama pevnost je ve výšce 137 m.n.m., kde se nachází zbytky staré pirátské pevnosti. Jedná se o původní benátskou pevnost ke které se váže pověst o ukrytém pirátském pokladu.

ostrov Gramvousa, zdroj obrázku ZDE

Podél pobřeží poloostrova Gramvousa lze pozorovat jedinečný geologický fenomén, díky němuž se západní Kréta před 2000 lety zvedla o 6-9 metrů nad mořskou hladinu.


Historické a přirodní údaje:
Jednou skupinou lidí jsou ostrůvky Imeri a Agria považovány za Homérovy Korikejské ostrovy. Pokud by byl tento odhad správný, pak by ostrůvek Imeri byl mytologickým ostrovem Aeola z Odysei.

Pevnost Gramvousa byla vystavěna Benátčany v letech 1579-1584. Pevnost má v podstatě čtvercový tvar a délka každé z jejích stran je okolo 1 kilometru.
Gramvousa sehrála důležitou historickou roli v době osvobozeneckých bojů proti turecké nadvládě.
Byla také využívána po dobu tří let jako výchozí místo pro 3000 krétských povstalců, kteří se kvůli nedostatku potravy uchýlili k pirátství.

Dnes je ostrov důležitou hydrobiologickou oblastí východního Středomoří.
Je jedním z míst na trase stěhování ptáků pře Středomoří, vyskutuje se zde více než 100 druhů ptáků a 400 druhů rostlin. Rostou zde různé endemické rostliny, volně rostoucí tymián nebo například divoké narcisy.
V podmořských jeskyních zde přivádí na svět svá mláďata středomořští tuleni a objevuje se zde i želva Caretta Caretta, která zde hledá potravu.

Caretta caretta, zdroj obrázku ZDE

Modrá laguna Balos

Laguna Balos je známá svou křišťálově čistou a vyhřátou vodou. Dno laguny je pokryto zářivě bílým pískem, který dodává moři krásně blankytně modrou až smaragdovou barvu. Voda je zde průzračná a mělká.
Na plážích této laguny najdeme bílý a růžový písek a nachází se zde plno mušliček.

laguna Balos, zdroj obrázku ZDE

V laguně Balos dokonce kotvila i jachta princezny Diany a prince Charlese při jejich líbánkách.ZÁKLADNÍ FAKTA O KRÉTĚ NALEZNETE V TOMTO ČLÁNKU

MÉ FOTKY Z KRÉTY SI MŮŽETE PROHLÉDNOUT ZDE (Od moře II.) A TAKÉ ZDE (Od moře)
FOTKY Z LETADLA NALEZNETE ZDE


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 mammo mammo | Web | 24. září 2012 v 21:09 | Reagovat

Jojo, tam bych vydržela trávit daleko víc času, než jenom líbánky - když už by mě omrzelo válení se na pláži nebo koupání, hledala bych ten pirátský poklad! :-D

2 Včelka Včelka | E-mail | Web | 28. září 2012 v 16:37 | Reagovat

[1]: To věřím :-)
Dovětek tu byl jako důkaz toho, jak je to tam krásné, když tam i princezna Diana jela na líbánky :-D :-D Neeeee, přišlo mi to i zajímavé zmínit :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU! Budu ráda, když se sem vrátíte ;)