Ondřej Neff - Zepelín na Měsíci

5. září 2011 v 14:06 | Včelka |  Knihy
Tato kniha je vlastně sbírkou povídek o různé délce, rozmanitého žánru a povídky se vám pokusím představit :)
Sám autor každou povídku komentuje.


Ano, jsem robot
Povídka vypráví o Jednotce planetární ochrany, robotu Arnalovi a žurnalistovi Petru Adlenovi. Robot typu Arnal je nasazen proti domnělé invazi mimozenšťanů na Měsíc, který je již osídlen. (Tato povídka časově zapadá po Hvězdě mého života). Arnal se ale vymkne kontrole a neposlouchá příkazy. I přesto se vydá k zóně, kterou měl prozkoumat i podle příkazů. Dojde však k nečekanému obratu a na konci povídky se dozvíme, že opravdu šlo o mimozemskou "invazi".
Povídka je ale krátká a proto vám nebudu zápletky prozrazovat a přečtěte si ji sami :P


Vládní tramvaj
Kratičká povídka jejíž (nejspíš politický) podtext jsem nepochopila :D Prezident jezdí každý den vládní tramvají, kde vyřídí pár státnických věcí a zakončí cestu v hospodě. Najednou se z prezidenta stane bývalý prezident a vládní tramvaj už ho domů neodveze...
Jak říkám, nepochopila jsem tuto povídku

Hlubina
Povídka Hlubina si pohrává s myšlenkou, že život existuje i ve velké hloubce pod zemí a Kristýna Mazalová se to pokusí dokázat tím, že se nechá spustit do hlubin těžící šachty. Chce prokázat existenci hefaistitu. Jestli však opravdu existuje se my nedozvíme.

Poselství pro Agla Mathona
Děj se odehrává někdy okolo roku 2300 (teď z hlavy nevím přesně) a Vladimír Hamyš je hlavní postavou. Technické vynálezy z naší doby jsou považovány za zlé a naše doba je považována za temnou dobu. Dostáváme se na Akademii mágů s výzkumy magických zrcadel, oživování mrtvých apod., kde se ovšem velmi nehezky zachází s lidmi, kteří by si dovolilil tvrdit, že například Země je kulatá.
Tato povídka je celkem zajímavá a trochu obsáhlejší a Neff nás občas pěkně mystifikuje.

Lov na krysu
Tato povídka se mi hodně líbila. Vracíme se v ní na Měsíc do Arkádie (z Hvězdy mého života) a opět se setkáváme s doktorem Kurzem.
Na Měsíci žijou miliony androidů a pouze 600 000 lidí a lidé se rozhodnou, že za vše špatné mohou androidi, a tak se jich rozhodnou zbavit. Androidi jsou naprogramovaní na to, aby uposlechli každý příkaz člověka a nesmí žádnému člověku ublížit, a proto jsou neschopni se bránit. Ale Marta Sokolová už dva roky od začátku honu na krysy, jak androidy nazývali, jednoho doma ukrývá a to se stane jejím problémem.

Mystérium tmy
Tak tohle je...hodně....zvláštní povídka. Sám autor o ní říká, že je to nejdivnější povídka, kterou kdy napsal a já s ním musím souhlasit. Popisuje tmu, zimu...sen. Jak jsem řekla, je to hodně zvláštní příběh, který je vlastně snem.

Brána číslo třináct
Velmi zajímavá povídka, moc se mi líbila :)
U Žatce vznikla časová anomálie v důsledku pokusů s parasingularitou, která je bránou z našeho světa do sedmnáctého století, kde se setkáváme s mučením a brutalitou. Dva naši vědci se vydali na obhlídku světa, který se nám otevřel a který jsme chtěli adaptovat našemu světu, ale brána se zavřela a oba vědci zůstali uvězněni v 17. století.

Zepelín na Měsíci
Hlavní postavou je Mark Mauser, starý ožrala, který přišel na Měsíc a měl sen o Zepelínu. Jeho snu se chytla reportérka Lily a udělala o Mauserovi reportáž. Lidi jeho myšlenka zaujala, i když na Měsíci neni vzduch a posílali na jeho projekt prostředky. Mauser se nakonec svého snu vzdal a oběsil se, i když zbytečně. Protože Zepelín se podařilo sestrojit a byl funkční.

Vesmír je dost nekonečný
Trošku obsáhlejší povídka, ale líbila se mi.
Skupina reportérů, kterým se přezdívá Profitým se vydávají na šestitisícovou hranici kosmu a objeví planetu s inteligentním obyvatelstvem navzdory Johannsonově zákonu, který vylučuje mimozemský život. Obyvatelé Truvie ovládají telekinezi, telepatii pomocí síly vrilu, ale naše společenství nemá zájem o vyvrácení Johannsonova zákonu a proto reportáž diváky mistifikuje. Obyvatelé Truvie tuto zradu ale nehodlají ignorovat.

Nevěsta na dlouhou noc je upírská povídka.
Do vesnice přijede muž a chce se v hostinci ubytovat. Ale protože je cizák z Evropy, hostinský mu nechce dát nocleh. Tu se někdo ozve, že by mohl přespat na zámku u pana Brasovského. Ten se o hosta dobře postará a uloží ho ve velmi pěkném pokoji. Host poté zjistí, že okna jsou zabedněna a že je v pokoji zamčen. O půlnoci ze skříně vyjde krásná dívka, vycení své špičáky, ale host se jí vůbec nebojí. Proč? To si přečtěte ;)

Moby Dick
Moby Dick je parabiolitický hvězdolet. Tedy biologicky vytvořený "stroj", který je novým projektem, ale přestal poslouchat příkazy. Bořek Štěpař se nedopatřením dostane do Moby Dickových útrob a zjistí příčinu všech patálií a s Mody Dickem odletí, poté, co se jeho psychické problémy vyřeší :)

Stříbrný brouk
Krátká anekdota o "nespatřitelnosti" odlišných kultur o čemž se na vlastní oči přesvědčí Jacek a Martin, které špehoval stříbrný brouk Zibů.

Tak alou do ráje
Poslední povídka o cestování mezi světy pomocí kladek a o tom, že politika nezasahování nemusí být vždy tím nejlepším řešením.
Sandra se vydá hledat ztraceného spolupracovníka Davida a stane se "ještěrkou", potomkem strůjců kladek.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 sweete-creates sweete-creates | E-mail | Web | 5. září 2011 v 15:37 | Reagovat

Docela zajímavá kniha ;)

2 Včelka Včelka | E-mail | Web | 5. září 2011 v 19:42 | Reagovat

[1]: Neff umí velmi dobře psát :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

DĚKUJI ZA NÁVŠTĚVU! Budu ráda, když se sem vrátíte ;)